5 kluczy do rozmowy, aby objąć jedno i drugie
Zaraz, czy to Bóg stworzył świat, czy Wielki Wybuch?
Jeśli wyewoluowaliśmy, to dlaczego Biblia mówi o tym, że Bóg stworzył ludzi z ziemi?
Chwila, Mojżesz uderzył laską w skałę i wypłynęła woda?
Lub inne podobne pytanie, nad którym może zastanawiać się ciekawskie, myślące naukowo dziecko.
Relacja między Biblią, wiarą i nauką przez długi czas była… powiedzmy „skomplikowana”. Wielu chrześcijan dorasta w środowiskach wiary, które są głęboko sceptyczne wobec nauki, a wielu wybitnych naukowców otwarcie lekceważy wiarę1.
Chociaż (na szczęście) dorastałem w społeczności kościelnej i rodzinie, która zakładała, że te dwa tematy są przyjaciółmi, byłem również nastolatkiem pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku.
Pamiętam, jak Geoff Moore i Distance śpiewali „Wierzę w ewolucję”… jako wykopalisko na temat ewolucji. Samochodowe rybki dla chrześcijan i ich małe odpowiedniki Darwina, z małymi nóżkami, oznaczały wiele zderzaków w mieście. A jeden lub dwóch mówców obozowych spędziło sesję przygotowując nas do nieuniknionego doświadczenia „stania w obronie naszej wiary” na biologii w szkole średniej.
Mój nauczyciel biologii i biologii AP był uwielbiany przez uczniów. Dzieci często okazywały jej tę miłość, pisząc zabawne notatki na górnej krawędzi tablicy, gdzie nie mogła dosięgnąć, aby je wymazać.
Była również głęboko zaangażowaną chrześcijanką, która uprzejmie i spokojnie uprzedziła nas wszystkich pierwszego dnia, głównie definiując terminy, które sprawiły, że tak wiele błędów logicznych, których byliśmy przygotowani się spodziewać lub które byliśmy gotowi wykrztusić, było bezużytecznych. Nadal jestem bardzo wdzięczny, ponieważ te zajęcia były wspaniałe i co bym stracił, gdybym sumiennie je odrzucił, tak jak powiedział mi prelegent obozowy?
Teraz, jako rodzic, moje dzieci uwielbiają naukę, od dinozaurów, przez adaptacje zwierząt, po reakcje chemiczne. I jestem tym zachwycony. Ponieważ nauka jest niesamowita.
Ten esej jest więc dla tych z nas, którzy wychodzą poza fałszywy konflikt, którzy chcą powiedzieć „tak” Bogu, Pismu Świętemu i nauce razem.
Porozmawiajmy o 5 rzeczach, które mogą pomóc nam w rozmowach z dziećmi na temat nauki i wiary:
Po pierwsze: Spodziewaj się, że ten temat będzie kontynuowany.
Wciąż angażujemy się w ten temat z naszymi dziećmi, dodając kolejne warstwy, zarówno gdy lepiej poznają Boga, jak i gdy dowiadują się więcej o nauce. Ten temat (podobnie jak wiele innych związanych z wiarą) nie jest jednorazowy.
Jesteśmy pro-naukowi i pro-biblijni od czasów pieluch i co kilka lat odpowiadam na pytania „O co chodzi z Księgą Rodzaju i Wielkim Wybuchem?”. Pamiętaj: jeśli twoje dziecko pyta ponownie, to tylko mówi ci, że ma to na myśli. Nie oznacza to, że ostatnia rozmowa nie była dobra lub pomocna.
Spodziewaj się powtórki.
Po drugie: Częścią okazji jest atmosfera
W rozmowach na temat wiary i nauki nie chodzi tylko o informacje. Chodzi w nich o tworzenie kultury rozmowy. Swoim tonem i stylem wysyłasz wiadomość: fajnie jest rozmawiać o tym razem!
Korzystamy z doskonałej okazji, aby porozmawiać o tych kwestiach w pozytywny i konstruktywny sposób. Możemy modelować nie panikując, a zamiast tego wykorzystując ciekawość, odkrywanie i kluczowe myślenie. Myślę, że w ten sposób przygotowujemy nasze dzieci zarówno do lepszego czytania Biblii, jak i lepszego zrozumienia świata.
Po trzecie, czwarte i piąte: 3 kluczowe tematy
Teraz, po omówieniu tych dwóch rzeczy, przyjrzyjmy się 3 tematom, które pojawią się w tych rozmowach, nie wszystkie naraz, ale wplecione w czasie, w zależności od wieku, zainteresowań i konkretnych pytań dzieci.
Temat #1: Nauka jest narzędziem
Może się to wydawać dziwne, ale zacznijmy od zdefiniowania, o czym dokładnie mówimy, gdy mówimy „nauka”.
Mówię o metodzie obserwacji, zadawania pytań, eksperymentowania i analizy, o której prawdopodobnie uczyłeś się w szkole, zwanej „metodą naukową”.
Nauka to dyscyplina polegająca na przyglądaniu się światu, zgadywaniu, jak on działa, a następnie zbieraniu danych w celu potwierdzenia lub obalenia tych domysłów, a następnie dokonywaniu nowych domysłów i ponownym działaniu. To sposób na dochodzenie do wiarygodnych wniosków, które z czasem stają się coraz dokładniejsze i bardziej szczegółowe.
Innymi słowy, nauka jest narzędziem, jednym z najlepszych narzędzi, jakie mamy do dyspozycji, aby lepiej zrozumieć świat. To sposób, w jaki możemy wyjść poza wymyślone historie o tym, dlaczego dzieje się to czy tamto, i zrozumieć, jak rzeczy faktycznie działają.
Tak więc, gdy używamy narzędzia nauki, stopniowo dochodzimy do coraz lepszego zrozumienia świata, tego, jak działa, jak rzeczy do siebie pasują, możliwości i zagrożeń, które w nim istnieją, i nie tylko. Nauka jest narzędziem do lepszego zrozumienia świata.
A ponieważ jest to świat stworzony przez Boga, nauka może również dać nam wgląd w to, kim jest Bóg.
Na przykład:
Niemal niewyobrażalna długość czasu istnienia wszechświata mówi nam coś o naprawdę niewyobrażalnej cierpliwości Boga, który czekał miliardy lat na urzeczywistnienie swojego marzenia i nadal czeka.
Niesamowita różnorodność życia - wybuchająca w każdym zakamarku świata w każdym kształcie, rozmiarze i kolorze - mówi nam coś o tym, co Bóg ceni, a także o Jego nieograniczonej kreatywności i życiodajnej naturze.
Temat #2: Nauka jest dobra
Narzędzie nauki może być stosowane na wiele sposobów i nie wszystkie zastosowania nauki są dobre. Poznanie energii zawartej w jądrze atomu może zapewnić czystą energię lub bomby atomowe. Ludzkie pragnienie władzy i pieniędzy - grzech - może zmienić każdą dobrą rzecz w horror.
Nauka jest jednak dobra.
Ludzie zostali stworzeni, aby współpracować z Bogiem w opiece nad stworzeniem, mądrze nim rządzić i pomagać w kierowaniu nim, aż wszystkie rzeczy będą w harmonii z Bożym charakterem. Po prostu nie ma sposobu, aby to zrobić bez kreatywnych i ciekawskich umysłów, które ludzie otrzymali, umysłów, które rozwinęły naukę.
Dlatego regularnie sugeruję kompostowanie jako opcję dla rodzinnych praktyk religijnych. (Dlaczego tak, jestem z Kalifornii!) Bóg stworzył świat, w którym stare jedzenie, skoszona trawa, opadłe liście ponownie zamieniają się w ziemię! To niesamowite. Co za wspaniały przykład cyklu troski między ludźmi a stworzeniem!
Dobrze wykorzystana nauka jest narzędziem, które pozwala nam wypełniać nasz cel poprzez zrozumienie i dbanie o świat. Pozwala nam wnieść więcej życia i radości, więcej sprawiedliwości i pokoju. Pomaga nam zrozumieć, gdzie rzeczy nie pasują jeszcze do Bożego charakteru i zabrać się do pracy nad rozwiązaniami - niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie lekarstw na choroby dotykające ludzi i zwierzęta, czy też pasterzowanie ekosystemom w kierunku większego rozkwitu i równowagi.
[W związku z tym, bardzo krótko, są tacy, którzy traktują naukę tak, jakby była bogiem samym w sobie - jakby nauka była rzeczą, która nas ochroni i zapewni, będzie naszym zbawicielem. Jak już jednak powiedzieliśmy, nauka jest narzędziem. Jak każde narzędzie, może być stosowane w fantastyczny lub przerażający sposób, w zależności od charakteru i celów ludzi, którzy go używają. ]
Jeśli więc nie udało nam się wykorzystać nauki w ten sposób, to nasza wina, a nie nauki.
Temat #3: Nauka nie stoi w sprzeczności z Biblią
Dobre zrozumienie nauki pozwala nam również lepiej czytać Biblię, ponieważ wymaga od nas zastanowienia się nad tym, co dzieje się w historii takiej jak stworzenie. Kiedy nauka wydaje się być w konflikcie z tym, co mówi Biblia, zachęca nas to do zastanowienia się nad tym, co historia, którą znajdujemy w Biblii, tak naprawdę próbuje nam powiedzieć (a czego nie).
W rzeczywistości Biblia jest napisana językiem swojej kultury. Nie chodzi tylko o to, że historia stworzenia została napisana w starożytnym języku hebrajskim, a nie we współczesnym angielskim. Jest również napisana przy użyciu symboli, historii i światopoglądu tego konkretnego czasu i miejsca.
Tylko w ten sposób Bóg mógł opowiedzieć historię, która miała sens dla ludzi, którzy ją słyszeli.
Jest to w pewnym sensie analogiczne do tego, co robimy, gdy nasze dziecko zadaje pytanie, na które pełna odpowiedź przekraczałaby jego możliwości zrozumienia. Zastanawiamy się, jakie koncepcje już rozumieją, i odpowiadamy w sposób, który wykorzystuje te koncepcje, aby powiedzieć coś prawdziwego.
Oto jeden z przykładów: kiedy Księga Rodzaju mówi, że Bóg oddzielił wody na górze od wód na dole, wykorzystuje szczególne kulturowe rozumienie tego, jak świat jest połączony - że na niebie znajduje się duży zbiornik wodny.
Księga Rodzaju opisuje to w ten sposób nie dlatego, że jest to prawdą, ale dlatego, że pomaga to przekazać ważniejszą prawdę ludziom, którzy myśleli , że to prawda. Chodzi o to, że Bóg stworzył wszystko w całym stworzeniu, nawet to, co znajduje się daleko poza niebem, i uczynił to wszystko uporządkowanym i dobrym. To jest to, co ma znaczenie i czemu możemy zaufać. Szczegóły, takie jak obraz wód powyżej, są narzędziami do przekazywania tej prawdy.
Biblia regularnie wykorzystuje szczegóły i przykłady, które były znane ówczesnym ludziom, aby przekazać prawdziwe rzeczy. Czasami te szczegóły, przykłady lub obrazy wydają się „nieprawdziwe” w świetle tego, co wiemy teraz. Ale te konkretne przykłady zapraszają nas do świata Biblii na jej warunkach, zamiast pokazywać nam, że Biblii nie można ufać, ponieważ nie jest zgodna z warunkami współczesnej wrażliwości.
Czasami mówię dzieciom: „Biblia została napisana w swoim czasie, miejscu i stylu dla ludzi, którzy w ogóle nie myśleli o nas. Możemy więc wykorzystać takie umiejętności, jak przeskakiwanie w czasie lub ciekawość tego, co znajdujemy”.
W rzeczywistości możemy lepiej czytać Biblię (i uczyć nasze dzieci, aby robiły to samo), gdy przyjmujemy, że nie jest ona sprzeczna z nauką, a następnie oczekujemy, że będzie ona mówić o pewnych kwestiach naukowych w sposób bardzo związany z kulturą.
Podsumowując
Historia, do której jesteśmy zaproszeni, zaczyna się od Boga, który chce współpracować z ludźmi, którzy żyją w sposób odzwierciedlający Boży charakter. Ludzie, którzy mówią „tak”, używają wszystkich dostępnych im narzędzi, aby pomóc światu stawać się coraz bardziej dobrym miejscem, o jakim marzy Bóg.
Kiedy nauka zajmuje właściwe miejsce jako narzędzie, którego używamy w służbie uczynienia świata wszystkim, o czym marzy Bóg, rezultatem będzie coraz więcej życia, obfitości, prawdy i sprawiedliwości, które charakteryzują to marzenie.
Za: https://meredithannemiller.substack.com/p/kids-faith-science