Takie standardy to powinny być w każdej szkole. Przede wszystkim ten punkt 10 bardzo mi się podoba. Trudne by to pewnie było aby nauczyciele mogli go wdrożyć. Ale można by było kosztem tej ich papierologii. Od razu dwie pieczenie by były upieczone przy jednym ogniu. Aż zacytuję:
§ 10. Krzywdzenie rówieśnicze
W przypadku podejrzenia krzywdzenia Dziecka przez inne dziecko należące do organizacji Kadra przeprowadza rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego Rodzicami, a także oddzielnie z Dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego Rodzicami. Ponadto rozmawia z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne Dziecka krzywdzonego. Kadra przekazuje swoje ustalenia Delegatowi, który zapisuje je na karcie interwencji. Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.
Wspólnie z Rodzicami dziecka krzywdzącego Delegat opracowuje plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań.
Z Rodzicami Dziecka krzywdzonego Delegat opracowuje plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.
W trakcie rozmów należy upewnić się, że Dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego Dziecka samo nie jest krzywdzone przez Rodziców, innych dorosłych bądź inne dzieci. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy podjąć interwencję także w stosunku do tego Dziecka.
Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest Dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.
Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest Dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie. !